ქ. თბილისის მერიის სსიპ თბილისის არქიტექტურის სამსახურმა 2010 წლის ივნისი-ივლისის თვეში ჩაატარა სამსახურის მომსახურების მომხმარებელთა გამოკითხვა. იხილეთ გამოკითხვის შედეგები.
ინდივიდუალური საცხოვრებელი სახლების შესახებ
ქ. თბილისის მერიის სსიპ თბილისის არქიტექტურის სამსახურის მიერ 2009 წელს ჩატარდა კონკურსი ,,ინდივიდუალური საცხოვრებელი სახლის პროექტები მშენებლობის დაწყების მსურველთათვის”, რომელიც ითვალისწინებდა გამარჯვებული არქიტექტურული პროექტების უსასყიდლოდ გადაცემას თბილისის მოსახლეობისათვის.
კონკურსის შედეგად გამოვლენილი იქნა ინდივიდუალური საცხოვრებელი სახლის 37 გამარჯვებული არქიტექტურული პროექტი, რომლებიც განთავსებულია სამსახურის ვებგვერდზე: architect.tbilisi.gov.ge ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს, რომელსაც სურს ინდივიდუალური საცხოვრებელი სახლის აშენება, შეუძლია აირჩიოს მისთვის სასურველი პროექტი და მიიღოს მასზე მშენებლობის ნებართვა.
მიმდინარე წლის თებერვლის თვიდან თბილისის ტერიტორიაზე ზემოაღნიშნულ პროექტებზე გაცემულია 124 მშენებლობის ნებართვა. ზაფხულის დადგომასთან ერთად დაიწყო მშენებლობის სეზონი. სამსახურმა ადგილზე დაათვალიერა მის მიერ გაცემული კონკურსში გამარჯვებული რამოდენიმე პროექტის მშენებლობის მიმდინარეობა და გამოვლინდა, რომ მათი განხორციელების პროცესი აქტიურ ფაზაშია შესული. განხორციელდა ასევე მათი ფოტოგრაფირება იხილეთ ბმულები: